Рама не отстапува од патарината на „Патот на нацијата“

Албанскиот премиер Еди Рама, ден по насилните протести поради воведување патарина на „Патот на нацијата“ изјави дека „полицијата ја зачувала присебноста наспроти групата вандали кои ќе ја добијат заслужената казна“.

На прес-конеренција Рама, исто така, најави интензивна комуникација за објаснувања во врска со патарината, бидејќи дезинформациите и манипулацијата на јавното мислење триумфирале над објаснувањата што ги давала Владата.

- Има потреба за борба против дезинформацијата која е диригирана од потпалувачи од Тирана. Договорот е потпишан веќе две години, а дури сега се протестира и се пали заеднички имот и една инвестиција, а штетата треба да ја плати нашата држава. Кога вандали напаѓаат една инвестиција и ја палат, оној кој инвестирал бара тоа да го обесштети државата, рече Рама

Посочи дека патарината е неопходна мерка за одржување на автопатот и оти неговите претходници изјавиле дека автопатот не може да се одржува. Според Рама неплаќањето на патарина ќе доведе до уништување на автопатот, затоа за „петте евра нема преговори“.

- Во стуација сме кога и вие треба да дадете придонес. Не за нас, туку за вистината. Нема никакви можност овој пат да се одржува без наплата, нагласи Рама

Тој објасни дека албанските граѓани ќе плаќаат во леки, а патарината во ерва била вопсоставена поради фактот што косовските државјани плаќаат со евра.

За жителите од областа, кои често го ползуваат автопатот Тирана-Кукс- граничен премин Морин,а Рама вети олеснувања околу плаќањето патарина.

Инаку, верашниот протест, најавен како мирен, од самиот почеток почна со инциденти, за да премине во вистинско насилство, во кое беа повредени тресеттина лица, од кои 13 полицајци а запалени беа контролните кабини на пунктот за наплата кај тунелот Калмаш.

Автопатот Тирана-Кукс-Морина, или како што го нарекуваат „Патот на нацијата“ е во должина од 110 километри и истиот освен транспортните претпријатија, на големо го користат и косовските туристи. Патарината е во висина од 2,5 евра за моторцикл, пет евра за автомобил, 11,2 евра за авотбуси, комбиња и камиони со помала носивост, додека камоните со голема носивост 22,5 евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Влегува жена во аптека и прашува:
- Дали имате екстра-големи кондоми?
- Да, имаме. Сакате ли да купите?
- Не, благодарам. Ќе ви пречи ли ако седам покрај вратата и чекам некој...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на метеорологијата
1309.- Папата Клемент Петти ја премести папската...
1616.- Во Сратфорд на Ејвон умре Вилијам...
1801.- Незадоволните дворски офицери го убија...