Косово има црвени линии, Србија треба да ја признае независноста

Косовскиот претседател Хашим Тачи го смени претходниот став дека во изнаоѓањето решение за споровите со Србија нема црвени линии и нагласи дека Косово, сепак, има свои услови во завршната фаза од дијалогот со Белград, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според Тачи, овој процес треба да се затвори со историски договор, односно со договор кој ќе биде обврзувачки за двете страни, а чиј конечен резултат ќе биде признавањето на Косово од страна на Србија.

- За косовската страна постои јасна црвена линија, овој процес треба да се заокружи со конечен, историски договор, со признавање од страна на Србија на косовската држава. Секој друг договор е безвреден. Значи договорот ќе биде финален и ќе има меѓусебно признавање, изјави Тачи во Качаник, каде присуствуваше на отворање фабрика.

Косовскиот претседател потврди дека следнниот круг од дијалогот со Србија во Брисел, каде тој ќе се сретне со српскиот колега Александар Вучиќ, ќе се одржи на 18 јули.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Го прашуваат Трпе дали би поебал мечка за 100 евра.
- Зошто да не, кога би имал пари!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на мирот

19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус...
1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот...
1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор...