Харадинај: Веднаш ќе ја укинеме таксата ако Србија го признае Косово

Косовскиот премиер Рамуш Храдинај денеска повтори дека и покрај барањето на Вашингтон, таксата од 100 отсто на увозот од Србија и Босна и Херцеговина останува во сила, се до постигнувањето договор меѓу Приштина и Белград.Како што јави дописникот на МИА од Приштина, Харадинај за време на посетата на косовската Агенција за приватизација (АКП) рече дека доколку Белград не го промени своето однесување и не го признае Косово, таксата „може никогаш да не биде укината“.

– Уште денеска ќе ја укинеме таксата ако се дојде до договор за признавање. Но, може и никогаш да не биде укината, доколку Србија не е подготвена за договор. Ова нема врска со Америка, туку се однесува на Србија и Русија, изјави Харадинај.

Косовскиот премиер објави дека на работната средба во АКП заедно со Бордот на директори била разгледана динамиката на процесот на приватизација и било нагласено значењето на институцијата за економскиот развој на земјата.

– Побарав од АКП да изготви анализа на средствата кои ги менаџира, како показател дека Косово е атрактивно и безбедно место за странските инвеститори, изјави Харадинај.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...