Косовскиот народ ќе му биде вечно благодарен на НАТО

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му испрати телеграма на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, со честитки за 70-годишнината од основањето на Алијансата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во телеграмата, која ја објави на својата страница на Фејсбук, Харадинај потсетува и на интервенцијата на НАТО врз тогашна СР Југославија, за што, како што нагласува, „народот на Косово ќе им биде вечно благодарен на САД и на другите земји членки на НАТО“.

– Пред дваесет години НАТО ги одбрани правата на народот на Косово наспроти една геноцидна кампања на убиства и терор. Народот на Косово ќе им биде вечно благодарен на САД и на другите земји членки на НАТО. Сега, како слободен народ со природна и непоколеблива евроатлантска ориентација, ние тежнееме да станеме дел од алијансата на државите на НАТО и да го дадеме нашиот целосен придонес во одбраната на вредностите и принципите на безбедноста, слободата и демократијата. #WeAreNATO#NATO70”, напиша Харадинај.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...