Тахири: Вучиќ ги штити осомничените за убиството на Оливер Ивановиќ

Министерот за правда на Косово, Абелард Тахири информира денеска дека косовските истражни и судски органи ги прекинале врските со властите во Србија во врска со расветлувањето на убиството на Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби, што се случи во јануари минатата година во Северна Митровица, јави дописникот на МИА од Приштина.

На ваков чекор косовските власти биле принудени затоа што, според Тахири, претседателот на Србија, Александар Вучиќ „ги штити лицата по кои се трага во врска со убиството на Ивановиќ“.

– Го прекинавме секој вид соработка со српската страна затоа што Вучиќ ги засолнува осомничените, изјави Тахири на прес-конференција во Приштина.

За документот кој вчера го претстави Вучиќ како наводно сведоштво на Рада Трајковиќ, сопругата на убиениот косовски политичар, Тахири вели дека е фалсификуван, со цел да се манипулира јавноста.

– Тој (Вучиќ) сега се обидува да го изманипулира целиот процес преку фалсификувани документи, изјави косовскиот министер за правда.

Тахири апелира до властите во Белград, „доколку навистина се заинтересирани да се расветли убиството на Оливер Ивановиќ“, да ги предадат осомничените кои, според него, се засолнети во Србија.

Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби, беше убиен на 16 јануари минатата година во северна Митровица, недалеку од неговиот дом, пред седиштето на неговата партија Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП). Косовското обвинителство до сега приведе неколку осомничени, меѓу кои и двајца припадници на косовската полиција од српска националност, но се уште нема покренато ниедно обвинение.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...