Лидерите на Самоопределување ги тужат Тачи и Весели за клевета

Приштина, 25 април 2019 (МИА) – Лидерот на косовското Движење Самоопределување (ВВ), Албин Курти и шефот на пратеничката група на оваа опозициска партија, Глаук Коњуфца денеска во приштинското јавно обвинителство поднесоа кривична пријава за клевета против претседателот на Косово, Хашим Тачи и првиот човек на косовското Собрание Кадри Весели, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според Курти, на судското рочиште на 28 декември минатата година за случајот „Окото на народот“, Тачи и Весели под заклетва изнеле клевети за него, Коњуфца и пратеникот на ВВ, Садри Рамабаја.

– Поднесовме кривична пријава против Тачи и Весели во врска со нивните лажни изјави за таканаречената „Окото на народот“. Тие изнесоа лажни обвиненија, клевети, кои имаат јасна цел – борба против Самоопределување и политичко елиминирање на партијата, изјави Курти.

Во случајот „Окото на народот“ неколку членови на истоимената организација се товарат за атентатот и ранувањето на поранешниот комунистички косовски функционер, а сега адвокат, Азем Власи во март 2017 година.

Подоцна беше откриен и список со актуелни политички и јавни личности, кои организацијата ги смета за предавници и кои „треба да се ликвидираат“. Имињата на косовскиот претседател и на парламентарниот спикер се наоѓаа на тој список.

Тачи и Весели на сведочењето на 28 декември рекоа дека имаат информации дека „зад организацијата стојат Рамабаја, Курти и Коњуфца“. иа/сп/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...