Баша: Албанија, а ни Европа не познаваат ваков отпор и одлучност

Со обраќањето на лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша, пред седиштето на партијата и пеење на националната химна, заврши петтиот голем протест на обединетата албанска опозиција против актуелната влада.– Албанија, а ни Европа не познаваат ваков отпор и одлучност. Повеќе од три часа на дожд, одлучни во нашата цел дека не постои сила на земјата да не спречи во нашата цел за слободни и фер избори. Нема сила која ќе не натера да преговараме со злото. Злото ќе си оди за да ја отвори Албанија, како цела Европа. Со огромна одлучност ја продолжуваме оваа наша битка за Албанија како цела Европа, порача меѓу другото Баша.

И покрај поројниот дожд илјадници приврзаници на опозицијата и незадоволни граѓани останаа три часа извикувајќи „Рама оди си“.

Протестот почна од пред Влада, каде се обрати Баша, а потоа насобраната толпа продолжи со марширање кон Парламентот, Министерството за внатрешни работи, каде беа фрлани пиротехнички средства и димни бомби.

Потензично беше пред Дирекцијата на Полицискиот комесаријат во Тирана каде се бараше ослободување на 50-те притворени во саботниот, преполн со насилства, протест, кои утре треба да излезат пред судија.

Демонстрантите фрлија еден молотов коктел, камења и димни бомби, но по барањето на полицијата преку мегафон да се воздржат од насилни акти, за да не мора полицијата да интервенира, состојбата се смири.

Еден полициски службеник е повреден и беа искршени неколку стакла од прозорците на објектот.

Иако во помал број од почетокот на протестот, учесниците продолжија до седиштето на Демократската партија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...