Штрајк на вработените во државните болници во Грција

Од утрово, вработените во државните болници во цела Грција започнаа 24-часовен штрајк, организиран од нивната федерација, поради состојбата во грчкото здравство, јави дописничката на МИА од Атина.

– На јавното здравје потребни му се инвестиции во човечките ресурси, медицинска опрема и инфраструктури за да прекинат луѓето од нивниот џеб да плаќаат учество или да ги плаќаат сите трошоци, велат од грчката Федерација на вработени во државните болници.

Тие коментираат дека ситуацијата во приватниот сектор „цвета“ поради недостигот на болнички персонал и медицинска опрема во државните болници. Врз основа на податоците од Министерството за здравство на Грција, од федерацијата истакнуваат дека персоналот во болниците, моментно е за 6.000 лица помал во споредба со 2014 година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...