Албанските емигранти во првото тромесечје испратиле 150 милиони евра

Депозитите на албанските емигранти, кои главно работат во еврозоната, остануваат значаен избор на приходи за економијата на Албанија.

Според Централна банка на Албанија во првото тромесечие од годинава депозитите од албанските емигранти изнесувале 150 милиони евра, што е речиси идентичен износ со истиот период минатата година.Во текот на минатата година сумите достигнале износ од 670 милиони евра и забележале раст од 5,3 отсто споредено со 2017 година.

Официјалните податоци потврдуваат дека во периодот 2007/2018 година емигрантите во Албанија трансферирале над 8 милијарди евра. Оваа бројка е приближно 70 отсто од вкупниот национален производ во албанската економија, односно колку два државни буџета заедно.

Депозитите кулминација достигнале во 2007 година кога се регистрирани 951 милион евра. Но, откако еврозоната ја зафати финансиска криза, која посебно ги погоди Грција и Италија, каде има најмногу албански емигранти, при што добар дел останаа без работа, приливот на депозити се намалува. Минимумот тие го достигнаа во 2013 година, кога изнесуваа 545 милиони евра.

Депозитите на емигрантите и понатаму, за илјадници семејства, претставуваат главен извор на приход, кој ја ублажува сиромаштијата и социјалните проблеми.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...