Јадранка Косор со извинување до БиХ заради изјавата на Китаровиќ

Поранешната хрватска премиерка и поранешен претседател на владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ), Јадранка Косор, се извини на Босна и Херцеговина за оценката на хрватскиот претседател Колинда Грабар Китаровиќ дека таа држава е „нестабилна“.-Извинување до соседна и пријателска Босна и Херцеговина. На сите народи, напиша Јадранка Косор на Твитер.

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ за време на посетата на Израел изјави дека Босна и Херцеговина е нестабилна земја под контрола на милитантниот ислам.

– Таа земја денес е под контрола на милитантниот ислам, кој е доминантен во одредувањето ставови, истакна Грабар-Китаровиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Гледаат зајак и зајачица магионичар во циркус како вади зајчиња од шапката. Прво едно, па друго, па трето..... Се врти зајакот кон зајачицата и вика:
- Не е лошо, ама мене повеќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...