Зери: Политичките партии во Косово ќе разговараат за распуштање на Собранието

Претседателот на косовскиот парламент Кадри Весели свика средба на претседателството и лидерите на парламентарните партии на разговори за вонредна седница на законодавниот дом на која ќе се распушти Собранието и ќе се закаже датум на избори, објави приштинскиот весник „Зери“.

Средбата е закажана за околу еден час, но приштинските медиуми ја пренесуваат скепсата на опозициските партии дека ќе се дојде до согласност за датум за нови избори. Опозицијата не ја исклучива можноста владејачката коалиција, поддржана од претседателот на Косово Хашим Тачи да се обиде што е можно повеќе да го пролонгира закажувањето избори.

Истовремено, „Епока е Ре„ повикувајќи се на свои извори, објави дека парламентарна седница ќе се одржи во текот на неделата, со оглед на тоа дека сите партии изразиле согласност.

Тачи во петокот побара од Весели, заедно со коалициските партнери, да предложат кандидат за мандатар за формирање на новата Влада, откако премиерот Рамуш Харадинај поднесе оставка. По таа изјава, лидерот на ПАН коалицијата Кадри Весели одговори на писмото од претседателот на Косово, истакнувајќи дека нема да има нов мандатар и повтори дека изборите се неизбежни.

Повеќето парламентарни партии, меѓу кои и ПДК и коалициските партнери, како и опозицијата, објавија дека не прифаќаат техничка или преодна Влада и бараат што поскорешно одржување предвремени избори.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...