Косовското Собрание ќе се самораспушти на 22 август

Претседателството на Собранието на Косово денеска одлучи седницата за самораспуштање на законодавниот дом да се одржи на 22 август, по што ќе се организираат предвремените парламентарни избори, јави дописникот на МИА од Приштина.Шефот на пратеничката група на опозицискиот Социјалдемократски сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти во обраќањето пред новинарите по седницата изјави дека оваа одлука ја поддржале сите пратенички групи, како од власта, така и од опозицијата.

– Се согласивме сите заедно дека земјата треба да оди на добро подготвени избори, сите институции да ги преземат своите задачи. Сите се согласивме на 22 август во 10 часот да се распушти Собранието, а потоа да се следат сите уставни процедури за одржување на изборите. Исто така се согласивме пред распуштањето да го усвоиме договор со Европската унија за ИПА фондовите, изјави Хоти.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ловат двајца рибари, не им гризе, си муабетат:
- А бе што имам дома жена, ружна, поружна - здравје!
- Немој бе така, жена ти е!
- Што бе жена, да видиш каква е згужвана у...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1503.- Роден е францускиот астролог Мишел де...
1546.- Роден е данскиот астроном Тихо Брахе, кој...
1788.- Умре германскиот композитор, чембалист и...
1799. - Умре Џорџ Вашингтон, американски...