„Катимерини“: Во Атина се заработува и до 1.500 евра месечно од Airbnb

Во одредени населби во Атина, особено во центарот и во близина на туристичките атракции, сопствениците на станови кои ги издаваат преку платформата Airbnb, имаат месечни приходи што достигнуваат и до 1.500 евра, пишува грчкиот весник „Катимерини“, jави дописничката на МИА од Атина.Според податоците од компанијата за анализа на краткорочни изнајмувања „Airdna“, што ги пренесува грчкиот весник, активни се 11.355 огласи на онлајн платформата само за Атина.

-Во летната сезона, просечниот дневен приход достигнува 57 евра, што се претвора во месечна кирија во просек од околу 982 евра. Овој износ произлегува ако се пресмета и месечната исполнетост од 77 отсто, пишува грчкиот весник и додава дека овие бројки се менуваат и достигнуваат до 1.533 евра месечно во населбите што се популарни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од снег има на Попова Шапка, Маврово и на планинскиот премин Стража, но без забрани за...
Верски календар
На денешен ден
1821.- Прокламирана е независноста на Перу, со...
1871.- Франција капитилираше во војната со...
1878.- Во Њу Хевн, САД пуштена е во употреба...
1887.- Во Лоѓ, Полска, е роден Артур Рубинштајн,...