Брнабиќ: Тоа веќе не е спор меѓу две држави, туку судир помеѓу фашизмот и антифашизмот

Српската премиерка, Ана Брнабиќ, денес ја коментираше ситуацијата со размена на протестирани ноти меѓу Србија и Хрватска, изјавувајќи дека тоа повеќе не е спор меѓу две држави, туку конфликт меѓу фашизмот и антифашизмот.

-Јас не би се мешала понатаму во тие ноти, затоа што мислам дека взаемните ноти нè воведуваат во„ врзан круг “ во кој губиме јасна слика за тоа што се случи. А се случи тоа да нашата делегација, нашите млади кадети, отидоа да оддат почит на жртвите во Јасеновац, едно од најголемите страдалишта за време на Втората светска војна во Европа, изјави Брнабиќ, за време на нејзината официјална посета на Луксембург.

Таа додаде дека ова не е конфликт меѓу Белград и Загреб или Србија и Хрватска.

-Ова е конфликт помеѓу фашизмот и антифашизмот, рече таа.

Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска соопшти вчера дека амбасадорката на Србија во Загреб, Мира Николиќ, одбила да прими протестна нота од Хрватска за „обидите за ненајавеното и нелегално влегување на припадници на српската армија“ во Хрватска.

Министерството за надворешни работи на Србија (МСП) по овој повод денес соопшти дека амбасадорката на Србија во Загреб имала состанок закажан на иницијатива на МСП за да предаде протестна нота. Претставниците на хрватското министерство одбиле да ја примат нотата од Србија, во обид да ја предадат својата нота, која српската амбасадорка одби да ја прими.

Делегацијата на српската Војска во неделата беше спречена да влезе во Хрватска, на одбележувањето на Денот на Јасеновачките новомаченици.

Српското Министерство за одбрана соопшти дека посетата е најавена и дека во багажот имало службени униформи, кои, како што кажаа, биле дозволени и во согласност со правилата на службата.

Овој настан беше проследен со меѓусебни обвинувања од страна на српската и хрватската страна, која тврди дека дејствувала како сериозна држава.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....