Гана потврди дека го повлекла признавањето на Косово

Заменик министерот за надворешни работи на Гана, Чарлс Овиреду, потврди дека неговата земја веќе не го признава Косово, јави Танјуг.Тој наведе дека за повлекувањето на признавањето на Косово со писмо официјално е известена и Србија.

-Владата на Гана одлучи веќе да не го признава Косово како независна држава, рече Овиреду и додаде дека одлуката за признавањето на Косово од 2012 година „сигурно била донесена со желба за мир и хармонија“, пренесе РТС.

Таа одлука денеска, сепак, се смета за избрзана и за прекршување на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност.

Според оваа резолуција, Косово се наоѓа под меѓународен протекторат и се смета за дел од Сојузна Република Југославија, чиј правен наследник е Србија.

Министерството за надворешни работи на Србија ја поздрави „важната одлука“ на Гана, која стана 16-та држава што го повлекува признавањето на Косово.

Косовски официјални претставници вчера демантираа дека Гана го повлекла признавњето на нивната држава.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....