Проценка на штетата во Албанија: 1.183 урнати објекти, 558 стамбени згради со големи оштетувања

Се прошири списокот на оштетени објекти, како и на погодени области, од катастрофалниот земјотрес кој ја потресе Албанија на 26 ноември.Последните податоци од досега завршената проценка говорат дека целосно се урнати 1.183 објекти, главно индивидуални куќи, повеќе стамбени згради и хотели, додека 558 стамбени згради се со големи оштетувања.

Што се однесува до погодените области, освен Драч, Тирана и Лежа, се и Пешкопеја, Кукс, Фиер, Елбасан и Берат, што значи осум од вкупно 12 окрузи.

– Според податоците досега регистрирани се 1.183 урнати куќи (1.050 во областа Драч, 131 во Тирана, две во Пешкопеја), 5.497 со големи и 3.520 со помали оштетувања. Што се однесува до стамбените згради 558 се со големи и 335 со помали оштетувања. Штети има и во деловни објекти, така што само во Тирана беа утврдени 146, потоа во јавната инфраструктура со 28 оштетени училишта, два здравствени центра и 15 електрични кабини, изјави Ровена Вода, заменик министер за внатрешни работи.

Таа нагласи дека евакуирани се 3.224 лица, во хотели се сместени 1.961, во шатори 964, во социјални центри 867, во семејства 2.525 лица.

Вода додаде дека со несмален интензитет продолжува тековната работа на инспекцијата на сите штети на објекти од страна на локални и меѓународни тимови во погодените области.

– Голема благодарност до нашите партнери и сите наши меѓународни пријатели, на групата од 55 експерти од Северна Македонија, Грција, Турција, САД, ЕУ, Швајцарија, и Франција, кои им се придружија на 74 албански експерти. Би сакала да соопштам дека денеска им се придружија уште 30 инженери од Косово, со што вкупниот број достигна 159, посочи Вода.

Таа соопшти дека со соодветна механизација урнати се 17 објекти, од нив девет во Драч и осум во Туман.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша пишува љубовно писмо на дечкото...
- Овде е супер, најубаво се забавувам во зоолошката градина, уште и ти да беше тука....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е со умерен интензитет и се одвива по претежно суви коловози. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1865.- Во Петроград е роден Александар Пертович...
1903.- Неколку денови пред паѓањето на...
1913.- Заврши Втората балканска војна која на 30...
1993.- Во Скопје умре Димитар Кондовски,...