Низа инциденти со подметнување пожар на возила во Солун и во Атина

Околу четири часот утрово непознати лица подметнале пожар на седум паркирани автомобили во центарот на Атина, а сличен инцидент бил регистриран и во Солун, каде се потпалени три возила, јави дописничката на МИА од Атина.Во грчката престолнина, непознати лица полиле со запалива течност седум автомобили паркирани во близина на Амбасадата на САД. Едно возило целосно изгорело, додека пак останатите претрпеле материјална штета. Противпожарната служба со девет пожарникари и три возила интервенирала во гаснењето на пожарот.

Во Атина бил регистриран уште еден случај на запалено возило во западниот дел на градот.

Сличен инцидент се случил и во Солун, кога по четири часот утрово, непознати лица подметнале пожар на возила паркирани пред претставништво за автомобили.

Во текот на ноќта, освен запалените автомобили, била регистрирана и мала експлозија во Атина, кога непознати лица поставиле рачно изработен експлозивен механизам пред осигурителна компанија. Била предизвикана материјална штета.

Се уште нема информации дали низата напади се меѓусебно поврзани.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се шетаат две крави и по некое време едната се качува на дрво. Другата ја гледа и &иацуте; вика:
- Што правиш ма на дрво.
- Еве, јадам јаболка.
- Па ова дрво не е јаболка,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1844.- Роден е Илја Ефимович Рјепин, руски...
1850.- Роден е Хенри Алберт Ги де Мопасан,...
1858.- Поставен е првиот трансатлантски кабел со...
1884.- На влезот во Њујоршкото пристаниште е...