Вучиќ: Да, постои паника со загадувањето, но и кампањата што се води е гротескна

Во услови кога е големо загадувањето на воздухот во Србија и откако Енергетската заедница (ЕЗ) вчера покрена спор против Србија поради непочитување на лимитот за емисија на штетни гасови согласно Директивата за големи ложишта, српските медиуми за денеска го најавија ветерот како спас од загадувањето, јави дописникот на МИА од Белград.Се огласи и претседателот Александар Вучиќ, кој изјави дека проблемот со загадувањето на воздухот е реален и дека конечно мора да се реши, но истакна дека има и кампања, која понекогаш е гротескна.

– Има вистински проблем, но има и кампања, која понекогаш е гротескна. Проблемот трае со децении, истакна Вучиќ на ТВ Прва, посочувајќи дека нема простор за никаква паника.

Тој рече дека Белград, на пример, вчера и еден ден претходно го имал истото ниво на честички како во Милано, кој е еден од најразвиените градови, но потенцираше дека не сака да бара оправдување, туку решенија.

Вучиќ истакна дека државата ќе го реши овој проблем во наредните шест, седум години, со континуирана работа на решавање на проблемите со загадувањето и дека најважните проекти се десулфуризација и воведување на зелена енергија.

Како пример, тој најави дека со јапонската Џајка е договорен проект за десулфуризација на ТЕНТ, додека нешто слично се прави со Кинезите во Костолац.

– Ништо посебно не се случува, но ние не секогаш ја работиме својата работа и затоа сме виновни, но нема простор да се паничи. Не треба да претеруваме, отсекогаш имаме магла, кажа Вучиќ, истакнувајќи дека тој не чувствува проблеми заради маглата, ниту вина.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...