Сервер: На Трамп му треба Косово поради импичментот, продолжување на дијалогот дури по изборите во Србија

Претседателот на САД Доналд Трамп бара каков било меѓународен успех кој би го свртел вниманието од неговиот импичмент и судењето во Сенатот, изјави професорот на Универзитетот „Џон Хопкинс“ во Вашингтон и експерт за Балканот, Даниел Сервер.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Сервер оцени дека не е реално дијалогот меѓу Белград и Приштина да продолжи пред формирањето на косовската влада и оцени дека може уште повеќе да се одложи поради предизборната кампања и изборите на пролет во Србија.

Сервер верува дека и Приштина и Белград мора истовремено да повлечат чекори и да ги укинат таксите и да ја прекинат кампањата за повлекување на признавањето на Косово.

На прашањето дали размената на територии е сè уште на маса, Сервер кажа дека станува збор за „зомби идеја“ која талка низ светот, барајќи некој да ја оживее.

– Не би ме изненадило да пронајде некого, но не мислам дека тоа е добро или изводливо. Главната бариера е фундаментално дипломатска, а тоа е реципроцитетот. Што и да добие Србија на север, ќе мора да биде еквивалентно на југ, а истото важи и за Косово. Мислам дека никој не е подготвен за тоа, изјави Сервер.

Тој истакна дека смета оти договорот меѓу Белград и Приштина е можен и дека ќе мора да подразбира Србија во некоја форма ја прифати косовската независност и територијалниот суверенитет, како и размената на дипломатски претставници на ниво на амбасадори.

– Ќе бидат потребни јасни одредби во врска со заштитата на малцинствата и српското културно и верско наследство на Косово, како и еднаква заштита на малцинствата, вклучително и на албанското во Србија, посочи Сервер.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...