Дачиќ: Компромисот е најголемата отстапка што Србија може да ја направи кон Косово

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени дека најголема отстапка кој Србија може да ја направи кон Косово е компромисот, јави дописникот на МИА од Белград.



Дачиќ, гостувајќи на ТВ Хепи кажа и дека Србија работи на тоа уште една држава да го повлече признавањето на Косово.

-Ние работиме на тоа, но не го објавуваме однапред. Ако кажеме, тоа сигурно нема да се случи, бидејќи тие (Приштина) ќе отидат таму веднаш, изјави Дачиќ, кој додаде дека пред некој ден го прашал српскиот претседател дали продолжуваат со кампањата за повлекување на признавањето на Косово и дека претседателот Александар Вучиќ му рекол да се продолжи.

Според него, Приштина бара „танте за кукурику“ затоа што бара запирање на повлекување на признавањата, за да може за возврат да ги повлече таксите на српските стоки.

Според Дачиќ потребно е време од потпишувањето до спроведување на договорот за воздушната линија Белград-Приштина, истакнувајќи дека договорот е позитивен и дека Белград го поддржува, бидејќи смета дека тоа може да има позитивен ефект.

За премиерот на Косово, Албин Курти Дачиќ, кажа дека сака „голема Албанија“ и дека е „привремен премиер на Косово“.

Српскиот шеф на дипломатјата додаде дека Албанија истовремено работи на бришење на границата со Косово, но дека за ова трпи критии, додека истовремено работи на „мини-шенгенот“ со Србија, поради што добива пофалби и истакна дека „мини-шенген“ значи бришење на границите.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...