Брнабиќ: Србија ќе ги штити правата на Србите во регионот

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека нестабилната состојба во регионот не и одговара на Србија и дека она што сега се случува не би требало да се случува, јави дописникот на МИА од Белград.

Како што изјави таа, сите проблеми мораат да се решаваат преку дипломатски канали, на претпазлив начин, како и дека Србија ќе ги заштити правата на Србите каде било во регионот, кои сега се загрозени.

-За да продолжиме да се развиваме и растеме, потребен ни е стабилен регион, изјави Брнабиќ, истакнувајќи дека за разлика од сите земји во регионот, стабилноста најмногу и одговара на Србија, затоа што спроведените реформи имаат добри резултати.

Таа додаде дека ова е мал регион и нестабилноста влијае и на Србија бидејќи се помалку луѓе ќе сакаат да дојдат да инвестираат.

Брнабиќ, исто така, истакна дека Србија се стреми да биде одговорна во заштитата на српскиот народ, каде и да живее, затоа што тоа е нејзина „уставна обврска, должност и желба“.

Таа потсети дека претседателот Александар Вучиќ во сабота ги поканил Србите од Црна Гора и Република Српска на разговори.

-Тој ќе разговара со нив за тоа како на најдобар начин да им се помогне да ги поддржиме, но и за тоа како да се смири ситуацијата во регионот, рече Брнабиќ.

Според неа, оваа состојба можеби им одговара на некои земји во регионот кои не сториле ништо околу економските реформи и секоја политичка нестабилност е изговор за тоа што го немаат направено.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Аман докторе, дојдов на операција на крајници, а вие ми го извадивте и слепото црево?!!!
- Е да... Колегите ми аплаудираа на првата операција, па морав нешто да направам на бис.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места има остатоци од кашест снег. Врнежи од снег се бележат на Попова Шапка, Маврово, Струга и на...
Верски календар
На денешен ден
274.- Во Наисус (денес Ниш) е роден Константин...
1525.- Последниот ацтечки цар Куаутемок по долго...
1533.- Роден е Мишел Монтењ, француски...
1825.- Потпишан е Договор меѓу Русија и Велика...