Борисов демантира: Немам никаков имот во Барселона

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите во Брисел го демантираше написот во шпанскиот весник „Ел Периодико“ дека се води истрага против него за перење пари и купување куќа во Барселона.– По стоти пат ќе кажам дека ниту поседувам куќа, ниту имам недвижен имот, ниту сум бил во Барселона. Последен пат отидов како градоначалник пред 15 години, нагласи бугарскиот премиер.

– Не се мои пари, јас немам никаква врска со тие компании. Станува збор за луѓе кои не сум ги видел дури 15-20 години. Ниту пак некоја служба, обвинителство, полиција, ме побарале за да ме прашаат дали е тоа вистина, додаде Борисов.

На прашањето дали ќе разговара во врска со овие обвинувања со неговиот шпански колега Педро Санчез на маргините на Европскиот совет, премиерот Борисов рече дека не треба да се разговара за некоја тема што е јасно направена за да се извалка неговото име.

Во меѓувреме, претседателот на Комисијата за животна средина и членот на Комисијата за етика на ГЕРБ, Ивелина Василева изјави дека информацијата за спроведена истрага против Борисов од страна на шпанската полиција е „лажна“.

– Немам таква информација и затоа сметам дека не треба да коментирам нешто за кое верувам дека е лажно, истакна Василева во Народното собрание на Бугарија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...