Курти излегува од изолација, службеникот со кој бил во контакт не е заразен од коронавирус

Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска се очекува да ја прекине самоизолацијата и да се врати на работа во својот кабинет, откако владиниот службеник поради кој се самоизолира, по извршените тестирања имал негативен наод на новиот коронавирус, јави дописникот на МИА од Приштина.Портпаролот на косовската Влада, Перпарим Криезиу, синоќа изјави за приштинските медиуми дека тестирањето на службеникот од Министерството за евроинтеграции (МЕИ), кој бил во тесен контакт со лице заболено од Ковид-19, а подоцна и со Курти и со други членови на МЕИ и на премиерскиот кабинет, потврдилo дека тој не е заразен.

Поради тоа, рече Криезиу, престана и потребата од самоизолација на премиерот, како и на министерот за евроинтеграции Блерим Река и на другите службеници од МЕИ и од кабинетот на Курти кои биле во контакт со службеникот за кој се појави сомневање дека е можно да е заразен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца другари, едниот стар ловџија, другиот тазе, одат на лов. Влегуваат тие во шумата и стариот ловџија му вика на новајлијата:
- Седи сега ти во грмушкава и глас да не си...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1640.- Во Антверпен умре Петар Паул Рубенс,...
1672.- Во Москва е роден Петар Велики, цар на...
1778.- Во Париз умре Франсоа Волтер, француски...
1918.- Умре Георгиј Валентинович Плеханов, руски...