Паметни камери ќе „ловат“ кој поминува на црвено во Атина

За поголема безбедност во сообраќајот, за следење, контрола и подобрување на сообраќајот во областа Атика, во поширокиот регион на Атина, надградена е работата и модернизирани се 230 камери кои ќе ги „ловат“ прекршувачите и оние кои поминуваат на црвено, јави дописничката на МИА од Атина.Системот за следење ќе се активира кога некој ќе помине на црвено светло и ќе ги регистрира регистарскиот број на автомобилот.

Периферијата Атика ќе биде задолжена за одржувањето и оперативната подготвеност на камерите, а во присуство на префектот, министрите за цивилна заштита и внатрешни работи на Грција, заменик-министерот за транспорт, како и генерални секретари и претставници на локалните власти, беше свечено отворен надградениот оддел на грчката полиција за операции, следење и контрола на сообраќајот.

– Одделот за операции, следење и контрола на сообраќајот е уште еден чекор за да го подобриме сообраќајот на улиците во Атина, рече министерот за цивилна заштита на Грција Михалис Хрисохоидис.

– Во спроведувањето на нашиот стратешки план за безбедност на патиштата, веќе ги имаме првите камери за прекршување на црвеното светло на семафорите, кои во рамките на нашите надлежности, пилотски и приоритетно, ќе се постават на најопасните точки, каде често се забележуваат прекршувања, секогаш согласно упатствата на грчката полиција, рече префектот на периферијата Атика, Јоргос Патулис.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Детето и вели на мајка си:
- Мамо, види, секојпат кога му давам на кучето колаче му се крева опашката.
- Сине, не му ги давај сите, чувај малку и за татко ти.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
138.- Умре римскиот цар Публиј Еилиј Адријан, кој...
1509.- Роден е Жан Калвин, верски реформатор,...
1559.- Умре францускиот крал Анри Втори, татко...
1774.- По шестогодишната војна меѓу Русија и...