Вучиќ: Најбрутално политичко насилство во Србија во последните неколку години

Белград, 8 јули 2020 (МИА) – Во своето ново обраќање до нацијата во последните 24 часа, по синоќешните насилни немири пред националното собрание во Белград, српскиот претседател Александар Вучиќ во моментов изјавува дека сите луѓе во Србија ноќеска биле сведоци на најбруталното политичко насилство во последните неколку години.

Според него, на политички непријавениот протест, членови на десничарските, екстремистичките и профашистичките организации го нападнаа собранието, а повеќе часа ја напаѓаа полицијата.

-Јасно е дека собирот беше ораганизиран, кажа Вучиќ, од криминалното подземје, но ми и од странскиот фактор.

Вучиќ ги повика сите луѓе во земјата да бидат одговорни и ги замоли да не излегуваат на вакви собири, не заради нешто друго, бидејќи не им се плашел, туку заради кризата од коронавирусот, која повторно има високи бројки на заразени и умрени. Тој, исто така, најави дека по препораки на епидемилозите, сепак, ке има заострување на мерките, посебно во Белград, но и призна дека можебим и нема да има полициски час, од петок до понедленик, како што вчера најави. сд/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша пишува љубовно писмо на дечкото...
- Овде е супер, најубаво се забавувам во зоолошката градина, уште и ти да беше тука....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1865.- Во Петроград е роден Александар Пертович...
1903.- Неколку денови пред паѓањето на...
1913.- Заврши Втората балканска војна која на 30...
1993.- Во Скопје умре Димитар Кондовски,...