Мета: Вчерашната одлука на еднопартискиот Парламент, чекор кон блокирање на евроитеграцијата

Албанскиот претседател Илир Мета, отфрлањето на неговата уредба за повторно разгледување на Изборниот законик на вчерашната седница на парламентот, го смета за чекор кон блокирање на европската интеграција.

-Првиот преседан беше оној од 2008 година кој директно во срце го погоди парламентарниот систем и не доведе до овде, до демократија на градоначалници на олигарси. Тоа е причина што вчера пратениците го отфрлија барањето на ЕУ и гласаа за измените. Најновиот случај на кршење на Уставот беше вчера од еднопартискиот парламент кој постои 20 месеци, рече Мета.

Тој и со оценка дека „целиот законодавен систем во земјата е во лудило“.

-Немаме Уставен суд и кристално јасно се гледа кому му е грижа за тоа. Немаме законска рамка да го направиме референдумот спроведлив иако тоа е уставна обврска. Целиот законодавен процес деновиве е во лудило. Институцијата претседател не потпиша и врати до парламентот 41 закон на повторно разгледување. Антиуставност, обвини Мета.

Се прашува што се случува секојдневно со незаконското постапување на полицијата и државата, кога и како ќе се слушне гласот на народот.

-Невозможно е да се изрази со зборови апсурдноста на оваа ситуација. Странскиот и домашниот бизнис долго време се плаши да инвестираат во Албанија. Нема одговорност, механизмите се згаснати веќе три години, рече Мета.

Според него на 25 април 2021 година, кога треба да се одржат парламентарните избори, сите албански граѓани ќе учествуваат на „овој вонреден референдум“ и е убеден дека граѓаните ќе гласаат за Албанија во Европа.

Претседателот Мета учествуваше на тркалезна маса на тема „Иницијатива за национален референдум“, организирана од граѓанскиот сектор, од која произлезе иницијатива за донесување закон за реферeндум.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Што се случува кога две плавуши трчаат една кон друга?
- Се крши огледалото.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1799 - Умре Пјер - Огистен Карон де Бомарше,...
1800.- Умре рускиот генералисимус Александар...
1803.- Велика Британија и објави војна на...
1804.- Наполеон Бонапарта се прогласи за цар на...