Баша обвини дека албанските власти го кријат реалниот број на починати од Ковид-19

Лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, обвини дека албанските власти ја кријат реалната бројка на починати од Ковид-19.Гостувајќи во телевизиска емисија Баша рече дека властите прикажале дури 414 случаи помалку од точната бројка на почнати лица од опасниот вирус.

-Во периодот март-октомври властите објавија дека починале 509 лица а всушност реалната бројка е 923. Ситуацијата е уште полоша во текот на овој месец кој сеуште не е завршен. Во првите 17 дена од месецот официјално беше објавено дека починале 128 лица, додека реалните бројки покажуваат дека бројот на смртни случаи во текот на овие денови е повеќе од двојно или 315, рече Баша.

Посебно го наведе деветти ноември, кога Министертвото објави дека од коронавирусот починале 11 а всушнот, како што тврди тој, реалната бројка на починати била 26 лица.

Тоа го поткрепува со податоци добиени од болниците и додаде дека за сите починати располага со лични податоци.

Вчера во Албанија беше регистран нов негативен рекорд од 786 новозаразени, 349 оздравени и 11 починати.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мујо и Фата излегле со кучето на прошетка, кога по некое време Фата се сетила дека заборавила да облече гаќи. И му текнало на Мујо идеја:
- Фато, дај на кучето да те помириса...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1533.- Англискиот крал Хенри Осми се ожени со Ана...
1579.- Во Утрехт побунетите провинции Холандија,...
1627.- Роден е Роберт Бојл, англиски физичар и...
1736.- Роден е францускиот математичар,...