Во Албанија циркулира мутација на коронавирусот, но се уште не е идентификувана

Познатиот албански инфектолог и заменик директор на Институт за јавно здравје, Дритан Улќинаку, потврди дека во земјата циркулира мутација на коронавирус, но оти сè уште не е прецизно идентификувана.-Тоа е коронавирус, но различен од коронавирусот што циркулираше досега во нашата земја. Но, се уште не сме во можност да кажеме дали е од Бразил, или од Јужна Африка или Англија. Имаме капацитет, сè уште не сме ја достигнале последната фаза, но сме на пат за целосна идентификација на овој вирус, изјави Улќинаку за Еуроњуз Албанија.

Тој предупреди дека моментната состојба со Ковид-19 во земјата треба сериозно да се сфати.

– Приближно 900 случаи на ден е ситуација што мора да ја сфатиме многу сериозно. Можеби сме во најлошите денови на ширењето на коронавирусот во земјата. Не смееме да го оставиме тоа на случајност, навистина мора да сватиме дека злото не помина, туку напротив веројатно сме во најлошите денови со овој врус, рече тој.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Оглас: Барам убава, паметна, шармантна девојка со автомобил. Пожелна слика од автомобилот.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2020 година започна законската обврска за задолжително поседување на...
Верски календар
На денешен ден
1459.- Роден е холандскиот свештеник Адријан...
1810.- Роден е италијанскиот свештеник Винченцо...
1817.- Роден е унгарскиот писател Јанош Арањ,...
1824.- Во Литомишл е роден Беджик Сметана, чешки...