Рама: Волјата на народот да биде отелотворена во ново поглавје за земјата

Албанскиот премиер Еди Рама ги поздрави сите политички сили во Косово и Движењето „Самоопределувње“ како победник на парламентарните избори одржани на 14 февруари во Косово.Во објава на Твитер, шефот на албанската влада посакува волјата на народот на Косово да биде отелотворена во ново поглавје за земјата.

-Поздрав до сите политички сили на Косово и особено до јасните победници на изборите Движењето „Самоопределување“, со желба волјата на народот на Косово да биде отелотворена во ново поглавје за Косово, со стабилна влада, конструктивен меѓупартиски дијалог , економски и социјален развој, напиша Рама.

Честитки за убедливата победа до Албин Курти и Вјоса Османи упати и лидерката на третата по голема партија во Албанија, опозициското Движење за социјалистичка интеграција, Моника Круемади.

-Им посакува успех на парламентот и на новата влада. Убедена сум двајцата лидери од Косово ќе дадат побрзо темпо на позитивните случувања за зајакнување на државата Косово и нејзина интеграција на меѓународната сцена. Со нетрпение очекувам со новата Влада на Албанија да бидеме еден до друг за реална соработка и интеграција на секој план со Косово, целејќи кон што подобра иднина на нашите граѓани, напиша меѓу другото Круемади.

Успешено спроведените избори и победата на Курти и на Османи им ја честитаа и лидерот на најголемата опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, други лидери на политички партии, како и екс лидерот на демократите поранешен претседател и премиер, Сали Бериша, кој победата ја оценува одлична и исторска во независноста на Косово.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си одат тројца будали по железничка пруга и едниот вели:
-колку долги се овие степеници, бреее, крај немаат
Вториот вели:
-абе остај што се долги, па и оградава ја ставиле...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1570.- Папата Пие Петти иако од црквата ја...
1707.- Роден е италијанскиот писател Карло...
1723.- Умре англискиот архитект Кристофер Рен,...
1778.- Роден е аргентинскиот генерал и...