Нов земјотрес во Хрватска со јачина од 4,1 степени

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Хрватска две минути пред 11 часот.

Хрватската сеизмолошка служба соопшти дека земјотресот бил доста силен со епицентар недалеку од Петриња, кај Глинска Полјана.

Интензитетот на земјотресот во епицентарот е од 5-ти степен на скалата ЕМС.

„Ова е серија последователни земјотреси, кои се намалија малку, но сè уште траат“, изјави сеизмологот Томислав Кук за хрватски Медиа Сервис.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...