Албанија регистрира црн месечен рекорд на починати од Ковид-19

Албанија во изминатиот месец бележи највисоки бројки од секој апсект на пандемијата со Ковид-19.

Официјалните податоци, кои секојдневно ги објавува Министерството за здравство, само во февруари животот го загубиле 406 лица, а притоа е регистрирана и најмладата жртва во земјата, 18-годшник, кој не боледувал од други болести.Ако се има предвид податокот дека од почетокот на пандемијата, во земјата како последица од опасниот врус починале 1.796 лица, тоа значи дека во февруари се 25 отсто од вкупно почнатите. Највиска бројка, односно 21 починат е регистрана на 25 февруари.

Минатитот месец забележана е и рекордна бројка на новозарзени на месечно ниво или 29.040, со негативен рекорд од 1.239 на девети февруари.

Досега во Албанија направени се 466.785 тестови, позитивен резултат е добиен кај 107.167, оздравеле 69.773, активни на болеста се 35.598 а починале 1.796 лица.

Во земјата на 11 јануари почна имунизацијата со која до вчера беа опфатени 13.495 лица, главно здравствени работници и постари лица од 80 години.

Денеска треба да приситигне нова пратка од 15.000 вакцини од компанијата Фајзер, со која Албанија има договор за вкупно 500.000 дози, додека поради влошената епидемиолошка состојба Комитетот на експерти за справување со пандемијата се очекува да донесе нови ограничувачки мерки.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...