Мицотакис ќе направи реконструкција на Владата

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ќе направи промените во неговата Влада, нешто што интензивно се споменуваше во Грција во изминатите денови, а новиот владин состав во 11 часот, по локално време, ќе го соопшти владиниот портпарол Јанис Иконому, јави дописничката на МИА од Атина.Мицотакис за денеска закажа владина седница, па така очекувањата беа дека реконструкцијата на Владата ќе биде соопштена или вчера или утрово за состанокот да биде со новиот состав.

Според информациите во Грција промените пред се ќе се однесуваат на позициите заменици- министри, а ќе бидат сменети или ротирани само неколку министри.

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, кој во моментите кога ќе биде соопштена реконструкцијата ќе биде на средба со Бујар Османи во Скопје, веројатно е дека ќе остане на неговата позиција, а промените што се споменуваат во медиумите во Грција, веројатно пред се ќе бидат поврзани со министрите и надлежните за справување со актуелните кризи, ако што се пожарите и пандемијата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...