Брнабиќ: Србија вложи над 600 милиони евра во железница

Од 2014 година, Србија инвестираше повеќе од 600 милиони евра во реконструкција и модернизација на железницата и набавка на возила, изјави денеска премиерката на Србија Ана Брнабиќ непосредно пред почетокот на Железничкиот самит Западен Балкан 2021 година во Белград.

Планираните железнички проекти во Србија вредат повеќе од шест милијарди евра, додаде Брнабиќ, нагласувајќи дека целта на Србија е целосно да се модернизира железничкиот сообраќај и со железница да се поврзе со сите земји во регионот и Европската унија.

Брнабиќ посочи дека целта е железницата да биде примарен вид превоз, и патнички и товарен, потсетувајќи дека 2021 година е година на железницата во Европската унија.

На белградската железничка станица Центар – Прокоп таа го пречека возот „Connecting Europe Express“ , кој беше дизајниран од Европската комисија како дел од Европската година на железниците.

Возот ќе го мине континентот и Западен Балкан како составен дел од него. Со тоа се означи почетокот на Железничкиот самит во Белград.

Самитот е организиран од Транспортната заедница, Европската инвестициска банка (ЕИБ) и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), а домаќин е српското Министерство за градежништво, транспорт и инфраструктура.

Во видео пораката на отворањето на Самитот, еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеј изјави дека ЕУ е подготвена да ги поддржи земјите од Западен Балкан во модернизацијата на железничкиот сообраќај, кој, како што рече, е важен за поврзување на регионот, но и на регионот со ЕУ.

Тој истакна дека клучна програма за инфраструктурниот развој на регионот е „Економскиот инвестициски план за Западен Балкан“ вреден 30 милијарди евра, кој Европската унија го одобри за регионот. Тој прецизираше дека милијарда и пол евра ќе бидат вложени во развој на брза пруга на Коридорот 10, кој ќе ја поврзе Србија со Бугарија и со Грција, како и развој на Коридорот 4, со кој Белград се поврзува со Подгорица и пристаништето Бар во Црна Гора.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...