Секое десетто дете по земјотресот во Загреб покажува симптоми на анксиозност и депресија

Едно од десет деца покажува симптоми на анксиозност и депресија, а едно од седум деца има посттрауматско стресно нарушување предизвикано од земјотресите, покажува најновото истражување спроведено во Загреб, јави Хрватската радио-телевизија.

Градската институција „Поликлиника за заштита на деца и млади“ на примерок од 22 илјади деца спроведе истражување за менталното здравје на децата и младите во градот Загреб, една година по првиот земјотрес и еден месец по вториот земјотрес. Ова истражување им овозможи на родителите на деца со одредени проблеми да добијат совети и упатства за тоа како и што понатаму, и кому да се обратат.

-Сметаме дека би било добро да продолжиме со таква практика на ниво на цела Хрватска, а особено во областа што дополнително беше погодена од земјотресот, рече д -р Мирела Чентија Кнешевиќ, раководител на Градскиот оддел за здравство на Загреб.

Менталното здравје е еден од предизвиците и приоритетите на Светската здравствена организација. Минатата недела беше одбележан Светскиот ден на самоубиствата, а бројките се поразителни низ целиот свет, вклучувајќи ја и Хрватска.

Градот Загреб континуирано се занимава со ова прашање веќе неколку години.

Обезбедивме бројни програми за помош и поддршка на децата и младите во областа на градот Загреб. Се обидуваме да обезбедиме претежно бесплатни програми, што значи дека тие се достапни за родителите и децата без упат, со претходна најава, вели Сентија Кнежевиќ.

Важно е да се разбере дека менталните нарушувања се лекуваат и дека е можно закрепнување. Адолесцентните кризи се вообичаени и можат успешно да се надминат. Оние кои се прва помош и поддршка се родителите, потоа психолози и професионални соработници во училиштата, а болницата конечно е на крајот во тој систем, забележува Штимац Грбиќ, шеф на Одделот за ментално здравје и превенција од зависности при Хрватскиот институт за јавно здравје.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Имал некој тип калибар 50cm па не можел да си најде жена. Му рекле лекот да го бара кај жабата, барајќи ја за жена.
- Жабо, жабо, ќе се омажиш за мене?
- Не.
И оп, му се смалил...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
48. п.н.е.- Римскиот војвода и државник Гнеј...
1066.- Норманскиот војвода Вилијам, иден...
1465 или 1466.- Роден е Ротердамски Еразмо...
1492.- На првото патување преку Атлантикот, во...