Ципрас: ЕУ подобро да не дава ветувања што не може да ги исполни

Подобро да не даваш ветувања, ако не си во позиција да ги исполниш, вели лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас во интервјуто за „Euroactiv“, говорејќи за европската перспектива на земјите од регионот и позицијата на ЕУ за Западен Балкан, јави дописничката на МИА од Атина.-Одлуката на Европската Унија, на Самитот ја потврдува некредибилноста на Европа кон оние земји кои направија многу важни чекори и континуирано се одложува перспективата за датум за пристапни преговори. Подобро да не даваш ветувања, ако не си во позиција да ги исполниш, рече Ципрас.

Додаде дека се прашува каква ќе биде сликата во Украина која по брз постапка доби кандидатски статус, кога гледа дека овој статус не значи ништо и може да остане да чека многу години.

-Мислам дека ова е уште еден пример за неспособноста на Европската унија во целина да носи колективни одлуки со стратешки фокус. И мислам дека веќе плаќа за тоа и ќе го плати во иднина, истакна лидерот на СИРИЗА.

На прашањето дали поради актуелната ситуација во ЕУ перспективата на регионот, „џабе беше постигнат Договорот од Преспа“, Ципрас вели дека „сигурно не беше џабе, бидејќи е договор што го врати Западен Балкан на патека на стабилност и нашиот регион во перспектива на мир и соработка далеку од влијанијата на третите сили во регионот, како што се Турција и Русија, кои имаа големо влијание на регионот“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Откако се омажив сексот веќе не ми е никакво задоволство - и кажува една пријателка на друга.
-Не можам да верувам, како така?
-Мораш да ми веруваш. Кога и да почнеме, мажот ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа...
Верски календар
На денешен ден
1520. - Португалскиот морепловец Фернандо...
1632. - Роден е Жан Батист Лули, француски...
1680. - Во Рим умре Џовани Лоренцо Бернини,...
1806.- Француската армија на Наполеон Бонапарта...