Шарл Мишел: Имаме потреба од Западен Балкан и Западен Балкан има потреба од нас

Ние имаме потреба од Западен Балкан и Западен Балкан има потреба од нас. Потребно е да го ревитализираме процесот на проширување, порача претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, претставувајќи ги заклучоците од последниот состанок на Советот на ЕУ, одржан на 23 и 24 јуни во Брисел, јави дописникот на МИА.– Ние треба да го ревитализираме процесот на проширување. Поради тоа се одржа состанокот со лидерите на земјите од регионот пред Советот на ЕУ. Дебатата беше отворена, искрена и остра со шефовите на државите и владите на овие земји, рече Мишел.

Тој напомена дека отворањето на преговорите за членство со Северна Македонија и со Албанија е приоритетно.

– Бугарската влада го подигна ветото за Северна Македонија. Вчера имаше делегација во земјата за да се фаворизира процесот на пристапување на оваа земја, рече Мишел.

Тој се заблагодари на француското претседателство за постигнатиот напредок во однос на ова прашање и нагласи дека е потребен напредок во мултилитерални и билатералните спорови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Во лудница оди комисија да ги провери лудаците кој како се понаша и одат од еден до друг, некој се замислува дека е авион, друг скока во празен базен и така натаму. Доаѓаат до...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1642.- Во Болоња умре Гвидо Рени, италијански...
1814.- Во Нови Винодолски е роден Иван...
1903.- Во Крушево е роден Никола Мартиноски,...
1966.- Започна "Културната револуција" во НР...