Мицотакис не очекувал толку голема разлика меѓу Нова демократија и СИРИЗА

Сигурен бев дека ќе оствариме голема победа, но ако ме прашувате, со рака на срце, дали очекував толкава разлика помеѓу Нова демократија и СИРИЗА, храбро ќе кажам „не“, истакна премиерот на Грција Кирјакос Мицотакис во интервјуто за грчката телевизија „Алфа“, јави дописничката на МИА од Атина.

На изборите во неделата, Нова демократија победи со 40,79 проценти од гласовите, 20 отсто повеќе од СИРИЗА, а Мицотакис вели дека никој не можел да предвиди, дека неговата партија ќе има повеќе од двојно поголем процент од втората партија и дека ќе го зголеми не само процентот, туку и бројот на гласови.

-Сигурно беше пријатно изненадување. Изненадување, кое сепак, освен првичното задоволство, морам да Ви кажам дека ме исполнува со многу поголема одговорност за иднината, бидејќи ја чувствувам тежината на довербата на граѓаните, рече Мицотакис.

Сепак, потенцираше дека грчкиот народ мора на следните избори да и даде нова силна поддршка на Нова демократија за повторно да победи со силно мнозинство, бидејќи токму следните избори се одлучувачки за тоа кој ќе управува со државата во следните четири години.

-Како што многупати имам кажано, на секои избори гласачката кутија е празна. Треба повторно да се наполни со многу гласачки ливчиња на Нова демократија, доколку граѓаните сакаат да ја потврдат одлуката што суштински ја донесоа на претходните избори, рече грчкиот премиер и претседател на Нова демократија.

Со оглед на тоа дека попладнево свечена заклетва ќе положи новиот, привремен грчки премиер, интервјуто за „Алфа“ беше последно за Мицотакис од Премиерската палата, но изрази надеж и амбиција дека по изборите на 25 јуни ќе се врати во истата канцеларија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Вицови за плавуШи

* * *
- Што вика плавуша кога ќе и дувнете во уво?
- Фала за идејата.

* * *
- Зошто плавуша има плави очи?
- Низ тилот и се гледа небото.

* * *...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на правата на...
1452.- Во Винчи, кај Емполи, во Тоскана, е роден...
1764.- Умре Жан Антоанет Поасон, маркиза од...
1765.- Во Санкт Петербург умре Михаил Василевич...