Макрон, Зеленски, Путин, Вучиќ и Додик му ја честитаа победата на Ердоган

Неколку странски функционери синоќа на Реџеп Таип Ердоган му ја честитаа победата во вториот круг од претседателските избори во Турција.

Францускиот претседател Емануел Макрон, освен што му честиташе на Ердоган, рече дека Франција и Турција имаат огромни предизвици кои треба заедно да ги надминат, меѓу кои и враќањето на мирот во Европа и иднината на евроатлантската алијанса.

- Му честитам на претседателот Ердоган и продолжуваме да одиме напред, рече Макрон.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се заложи за зајакнување на билатералните врски и соработката за безбедност и стабилност во Европа.

Честитка упати и претседателот на Русија, Владимир Путин, кој оцени дека изборниот резултат е „логичен и очигледен доказ“ за поддршката на народот за политиката на Ердоган.

Победата на Ердоган му ја честитаа и претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Република Српска, Милорад Додик.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...