Лајчак и Ескобар вечерва на средба со Курти во Приштина, утре во Белград со Вучиќ

Косовскиот премиер, Албин Курти ќе ги прими денеска специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави и специјален пратеник на претседателот Џо Бајден за Балканот, Габриел Ескобар, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението на владината служба за информирање, Курти ќе се сретне со претставниците на ЕУ и САД во неговиот кабинет во 20 часот. За утре претпладне е најавен а средба на двајцата дипломати и со косовската претседателка, Вјоса Османи.

Цел на посетата на Лајчак и Ескобар е изнаоѓање решение за напнатата состојба во северно Косово, каде што тамошните Срби повеќе од една недела протестираат против изборот на градоначалници Албанци во тамошните четири општини на неодамнешните вонредни локални избори, кои тамошното српско население ги бојкотираше.

Со цел смирување на ситуацијата во тој дел на Косово, населен со мнозинско српско население, европскиот и американскиот посредник утре ќе отпатуваат за Белград, каде што, меѓу другото, се очекува да се сретнат со пrетседателот на Србија, Александар Вучиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се запишале Трпе, Мали Џокица и Џемо во прво одделение. После првиот час, земале да си ги мерат пенисите.
Знаете кој имал најголем?
Џемо, зашто имал 18 години!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден за заштита на животните
- Светски ден на населбите
1669.- Во Амстердам умре Харменсон ван Рајн...
1787.- Роден е францускиот политичар и историчар...