Вучиќ: Не сметаат за виновни за проблемот со Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека ЕУ имала намера да укаже на страната која е повеќе виновна за недостигот на напредок во дијалогот Белград-Приштина, но дека некои земји кои го Косово побарале ставот да биде „урамнотежен“.„Намерата беше повеќе да се укаже на страната која е навистина виновна, но потоа дојдоа од девет земји, колку што сум информиран, кои побараа да не се поистовети ... и побараа баланс“, изјави Вучиќ синоќа во Њујорк, одговарајќи на новинарско прашање дали на работен ручек со шефот на европската дипломатија Жозеп Борела ќе го постави прашањето зошто ЕУ повторно вели дека двете страни се виновни што не ги исполниле своите обврски.

Тој посочи и дека Србија не може да биде во предност, бидејќи тоа се земјите кои ја признаа независноста на Косово.

„Не сметаат за виновни за проблемот со Косово, бидејќи не го признаваме, а мораат да го слушаат некој мал Вучиќ кој ќе зборува за меѓународното право и дека сите знаат дека јас сум целосно во право, не е тоа многу пријатно или лесно“, рече Вучиќ, кој учествува на сесијата на Генералното собрание на ОН.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
После подолго време дошол поп во некое градче. Се собрале полно луѓе за да се исповедаат.
- Попе, јас 12 пати го мамев маж ми.
Пресметува нешто попов и вика:
- Ти забранувам 3...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1547.- Умре шпанскиот освојувач Ернан Кортес, кој...
1804.- Наполеон Бонапарта за францускиот цар...
1805.- Во битката кај Астерлиц, позната како...
1814.- Умре францускиот писател Донасјен Алфонс...