Турција уапси 145 лица под сомнение дека се поврзани со курдски милитанти

Турската полиција во текот на ноќта уапси 145 лица низ целата земја осомничени за врски со забранетата Курдска работничка партија (ПКК), јавија денеска турските државни медиуми.Во неделата, двајца напаѓачи активираа бомба во близина на владините згради во Анкара, при што загинаа двајцата напаѓачи, а повредени се двајца полицајци. Одговорноста за нападот ја презеде забранетата милитантна група ПКК, која се смета за терористичка и во ЕУ и во САД.

Турција потоа изврши воздушни напади врз цели на милитантите во северен Ирак и ги приведе осомничените во Истанбул во текот на ноќта, неколку часа откако ПКК ја презеде одговорноста.

Последните полициски операции беа фокусирани на југоисточната турска провинција Шанлиурфа.

Беа извршени четиристотини шеесет и шест операции против „разузнавачките единици“ на ПКК низ целата земја, соопшти претходно турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
После подолго време дошол поп во некое градче. Се собрале полно луѓе за да се исповедаат.
- Попе, јас 12 пати го мамев маж ми.
Пресметува нешто попов и вика:
- Ти забранувам 3...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1547.- Умре шпанскиот освојувач Ернан Кортес, кој...
1804.- Наполеон Бонапарта за францускиот цар...
1805.- Во битката кај Астерлиц, позната како...
1814.- Умре францускиот писател Донасјен Алфонс...