Пред нас е најтешка година, да се чекаат поповолни можности во светот за вистината да излезе на виделина

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денес дека Србија и светот се пред најтешката година во поновата историја, година која носи конфликти и немири, поради што најважна задача на Србија е да го зачува мирот, јави дописникот на МИА од Белград.

На одбележувањето на 182-годишнината од Српската академија на науките и уметностите (САНУ), Вучиќ напомена дека следната година на планетата и претстојат бројни избори, од Тајван и САД, до Русија и Украина и дека стравува дека 2024 година ќе биде потешка за целиот свет и за Србите.

-Мислам и за загрозеност за жителите на Косово и Република Српска и воопшто во регионот. Затоа мислам дека е важно секој ден да доаѓаме до заеднички именител како да ја зачуваме нашата слобода, земјата и иднината, рече Вучиќ.

Тој зборуваше за важноста на компромисот, кој ќе обезбеди „државата да не се откаже од својата територија или од својот народ“, нагласувајќи дека е неопходно да се чекаат „поповолни можности во светот за вистината да излезе на виделина“.

Меѓу другото, тој рече дека политичарите се менлива работа и да Српската академија на науките и уметностите, СПЦ и државата Србија се над се.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
43.п.н.е.- Убиен е римскиот оратор, политичар,...
1598.- Роден е Џовани Лоренцо Бернини,...
1863.- Роден е италијанскиот композитор Пјетро...
1894.- Умре Фердинанд де Лесенс, француски...