Португалскиот премиер Коста во посета на Тирана

На покана на албанскиот премиер Еди Рама во посета на Тирана е неговиот португалски колега, Антонио Коста.

Тие разговараа за иновативни дигитални проекти и модели на вештачка интелигенција што ги развиваат двете влади.Токму Рама ги откри овие детали преку објава на Фејсбук, нагласувајќи дека една од точките за која зборувале е трансформативната програма на португалската влада за социјални станови, за што како што најави Рама, ќе испратат тим експерти во Португалија.

-Посебното задоволство од денешната посета на премиерот на Португалија, Антонио Коста, познатиот и високо ценет реформатор, со кого разговаравме и за иновативни дигитални проекти, моделите на вештачка интелигенција што ги развиваат нашите влади, како и за трансформативната програма на португалската влада за социјални станови, за која ќе испратиме тим експерти во Португалија, напиша Рама.

Според објавените фотографии тие се прошетале низ Тирана, а застанале и кај позната Пирамида.

Култната градба во облик на пирамида, изградена пред 30 години како музеј во чест на комунистичкиот лидер, Енвер Хоџа, по целосната реконструкција сега е најголем центар за дигитална технологија на Балканот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...