Српската Агенција за електронски медиуми со препорака да не се емитуваат програми со јасновидци, гатачи и астролози

Белград, 21 март (МИА) - Српската Агенција за електронски медиуми побара од телевизиите и од радијата да ги тргнат програмите во кои учествуваат јасновидци и астролози, заканувајќи се дека може да им ги укине лиценците на оние медиуми кои емитуваат такви програми.

Препораката има необврзувачки карактер, но Агенцијата најави дека ќе го преиспита прашањето при издавањето или продолжувањето на лиценците за медиумите.

Програмите кои директно се емитуваат за пророштва и хороскопи се многу популарни во Србија, но ретко се предупредува дека импулсите на телефонските броеви за врска, за оние кои сакаат да ја дознаат својата иднина се доста скапи.

 - Таквите програми не можат да бидат оценети како законска дејност се додека вклучуваат финансиска злоупотреба која е очигледна, посочи Агенцијата за електронски медиуми, појаснувајќи дека цената за минута телефонски разговор во таква емисија во Србија е најмалку 90 евроценти.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Плавуша пишува љубовно писмо на дечкото...
- Овде е супер, најубаво се забавувам во зоолошката градина, уште и ти да беше тука....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е со умерен интензитет и се одвива по претежно суви коловози. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1865.- Во Петроград е роден Александар Пертович...
1903.- Неколку денови пред паѓањето на...
1913.- Заврши Втората балканска војна која на 30...
1993.- Во Скопје умре Димитар Кондовски,...