ЕУ е против создавање нови држави на Балканот

Прага, 10 март (МИА) - Европската унија нема да прифати создавање нови држави на Балканот, изјави еврокемсарот за проширување Штефан Филе, нагласувајќи дека Брисел подготвува нов пристап за Босна и Херцеговина, чија цел е „цврсто поврзување на земјата со ЕУ“.

Во изјава за Радио Слободна Европа, Филе нагласи дека ЕУ засега не се подготвува за сценариото за поделба на БиХ, туку дека се фокусира да и помогне на земјата да ја избегне поделбата.

- Мораме да направиме уште многу за да ја поставиме оваа земја на стабилна основа, потенцира Филе.

Тој нагласи дека ЕУ не е подготвена да прифати зголемување на бројот на државите на Балканот и дека прави се за да се избегне таквата можност.

Според него, клучно за опстанокот на Босна и Херцеговина е „продолжување на Дејтонскиот договор“.

- Клучот е во уставните промени. Клучно е да дојдеме до затворање на темата за Канцеларијата на високиот претставник и преку уставни промени да се отвори патот кон создавање стабилна и ефикасна власт во земјата, тенденција која ја поддржуваат, ако не сите, тогаш мнозинството (од жителите), рече Филе, додавајќи дека доколку дојде до тоа ќе уследи „силно вкотвување на БиХ во ЕУ“ преку процесот на асоцијација.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На заставник во војска му требале ситни пари за кафе. Забележал обичен војник кој бришел под во касарната и го прашал:
- Војник, дали имаш да ми раситниш 100 денари?
- Аха.
-...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1536.- Отсечена и е главата на Ана Болен, втората...
1649.- За првпат е употребен називот...
1762.- Роден е Јоахн Готлиб Фихте, еден од...
1802- Наполеон Бонабарта во Франција го...