Резолуцијата за Косово помина во ОН

Њујорк, 10 септември 2010 (МИА) - Генералното собрание на ОН вчера ја изгласа резолуцијата за Косово, поднесена од Србија и поддржана од ЕУ, јави Дојче Веле на македонски јазик.

Резолуцијата, што беше поднесена по повод одлуката на Меѓународниот суд на правдата за легалноста на еднострано прогласената независност на Косово, беше усвоена со акламација, без гласање.

Пред делегатите во Генералното собрание на ОН во Њујорк резолуцијата ја претстави српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ. Тој нагласи дека таа е статусно неутрален документ, со кој се поздравува подготвеноста на ЕУ да го олесни дијалогот меѓу двете страни, во насока на подобрување на стабилноста и животот во регионот.

Српскиот шеф на дипломатијата уште еднаш нагласи дека Србија не ја признава едногласно прогласената независност на Косово.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Две камчиња залутани во Сахара се чудат:
- Види митинг човече!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на здравјето. Во 1948...
1348.- Во Прага е основан Универзитет, прв во...
1614.- Умре шпанскиот сликар и вајар од грчко...
1770.- Роден е англискиот писател Вилијам...