Бугарите добија свој Балканликс

Софија, 10 декември 2010 (МИА) - Аналогно на сајтот Викиликс од Бугарија е отворен сајт што се вика Балканликс, а во него се објавени стенограми од затворени седници на парламентарни комисии, енергетски договори и извештаи на бугарската државна безбедност и Агенцијата за борба со организиран криминал.

Почетната страница ги известува читателите како најбезбедно да се достават информации, а анонимни автори на сајтот гарантираат дека таа ќе биде објавена откако ќе биде проверена.

На сајтот може да се прочитаат меморандуми за изградба на Белене, информации што ги поседувал поранешниот директор на Агенцијата за разговор меѓу тогашниот министер за внатрешни работи Румен Петков и браќата Гелеви. Поставен е и договорот меѓу бугарски Булгаргас и руски Гаспром како и извештај на државната безбедност поднесен од поранешен агент до бугарскиот премиер Бојко Борисов.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Човек сакал да се обеси затоа што жена му го напуштила. Отишол на некој мост и си го врзал јажето околу половина. Поминува друг човек и го прашува:
- Што правиш бе ти?
- Еве...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Меѓународен ден против потрошувачка грозница.
8.п.н.е.- Умре римскиот литерат Хорациј,...
1570.- Умре италијанскиот архитект и вајар...
1701. - Во Упсала е роден Андерс Целзиус,...