Турција му предложила гаранции на Гадафи ако ја напушти Либија

Анкара, 10 јуни 2011 (МИА) - Турција му предложила гаранции на либискиот лидер Моамер Гадафи за да ја напушти Либија, но досега не добила одговор, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

- Гадафи „нема друг избор освен избор освен да ја напушти Либија, со соодветна гранција. Ние му ги дадовме тие гаранции. Му кажавме дека ќе му пружиме помош за да биде испратен каде што сака, изјави Ердоган без да прецизира какви гаранции биле дадени.

- Во зависност од одговорот, што ќе ни го даде, ќе го поднесеме ова прашање пред сојузниците од НАТО, но досега за жал не сме добиле одговор, додаде турскиот премиерПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...