Хаџиќ „одлета“ за Хаг

Белград, 22 јули 2011 (МИА) - Поранешниот лидер на хрватските Срби од периодот на војната од 1991 до 1995 година, Горан Хаџиќ е екстрадиран во Хаг, изјави српскиот министер за правда, Снежана Маловиќ.

Таа истакна дека денеска ја потпишала наредбата за екстрадиција на Хаџиќ, кој пред Хашкиот трибунал ќе одговара за 15 обвиненија за воени злосторства и злосторства против човештвото поради неговата улога во убиството на стотици хрватски цивили и депортирањето на илјадници Хрвати и друго несрпско население за време на војната во Хрватска.

- Во овој момент авионот веќе патува кон Хашкиот трибунал, додаде Маловиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
една баба оди на лекар.Кога докторот ја прашува што е проблемот таа му вели дека многу прди, прдежите не се слушаат но многу смрдат.Докторот и дава лекови и и вели да се врати на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума...
1939.- Советските единици врз основа на...
1943.- Во селото Подвис, кичевско почна да...
1961.- Со основано сомнение дека е жртва на...