Веќе немаме доверба во режимот во Сирија

Анкара, 15 ноември 2011 (МИА) - Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја веќе нема доверба во режимот на претседателот Башар ал Асад со кој до неодамна Турција имаше пријателски односи и многу развиена соработка.

Претседателот на турската влада го предупреди Ал Асад дека заради бруталната пресметка со опозициските групи ќе се најде на листата на лидери кои се „хранат со крв“.

Ердоган го повика сирискиот претседател да ги казни оние кои се одговорни за неодамнешните напади врз турските дипломатски претставништва во неговата земја.

-Остро го осудувам нападот врз турското знаме и нашите дипломатски мисии, истакна тој.

Приврзаниците на сирискиот претседател минатата недела се обидоа да упаднат во турската амбасада во Дамаск и два други конзулати. Тие извикуваа антитурски пароли затоа што Анкара ја поддржа одлуката на Арапската лига оваа земја да се исфрли од организацијата. По инцидентот Турција ги повлече членовите на семејствата на своите дипломати од Сирија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Релативно срамежлив дечко отишол во кафич со другарите и откако се напиле по една пијачка овој собрал сили и и пришол на некоја од девојките, прашувајќи ја дали може да ја части...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен....
Верски календар
На денешен ден
280.- Роден е римскиот цар Флавиј Валериј...
1617.- Меѓу Шведска и Русија е склучена спогодба...
1807.- Роден е американскиот писател Хенри...
1844.- Домениканска Република се одвои од Хаити,...